Üniversite Bölüm TanıtımlarıTıp Fakültesi – Bölüm Tanıtımı

7 Ağustos 2020
https://www.ofisegitim.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/ti-fakultesi-bolum-tanitimi-1280x800.jpg

Tıp Fakültesi, kendini beyaz önlük içerisinde gülümserken hayal edebilen kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Tıp Fakültesi

 

Tıp Fakültesi 3 yıl teorik ve 3 yıl pratik olmak üzere 6 yıl süren lisans programına sahip bir bölümdür. Bu 6 yıllık eğitim sürecinde herhangi bir bölüm ayrımı olmaksızın öğrenciler Biyokimya, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji gibi teorik; Cerrahi ve Dahili Bilimler olmak üzere pratik derslerini alarak mezun olurlar.

Üniversitedeki diğer bölümlerde sınavlar vize – final sistemiyle yürütülürken Tıp Fakültesinde   kurul – final sistemi vardır. Her yıl, kendi içerisinde belirli sayıda kurullara ayrılır ve görülen tüm derslerin soruları işlenen ders saatleriyle orantılı olacak şekilde paylaştırılıp kurul sonu sınavında toplanır. Kurulların ortalaması 80 ve üzerinde ise final sınavına girmeye gerek kalmadan direkt olarak sınıf geçilir. Tabi kurul sayısı ve finalsiz geçme notu üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir.

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra önünüzde üç seçenek vardır:

  • Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hazırlanıp uzmanlaşmak istediğiniz bölümde ihtisas yapabilirsiniz.
  • TUS’a hazırlanmadan;
  • Aile hekimi olarak atanabilirsiniz
  • Pratisyen hekim olarak hastanelerde çalışabilirsiniz.

6 yıl süren bu eğitim sürecinde oldukça yoğun bir ders programının olması nedeniyle bu bölümü tercih edecek öğrencilerin ders çalışmayı, düzen ve disiplini seven; insanlarla iletişim kurmakta sorun yaşamayan ve karşısındaki için vaktinden fedakarlık yapmaktan gocunmayan kişiler olması gerekmektedir. 

Aile isteğiyle veya maddi olanaklar göz önünde bulundurularak tercih edilirse eğitim ve çalışma hayatı boyunca kişiyi zorlayabilir ve bunu takip eden bir mutsuzluk sürecine sokabilir. Yani tıp fakültesi “iyi puan aldım ve bu bölümü tercih etmeliyim” mantığından ziyade gerçekten bu mesleği heyecan verici bulan ve kendisini beyaz önlük içerisinde gülümserken hayal edebilen kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Başak Ilgaz
İstanbul Aydın Üniversitesi / Tıp Fakültesi

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60