Üniversiteye HazırlıkYKS, TYT, AYT, YDT Nedir?

16 Kasım 2020
https://www.ofisegitim.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/ofis-egitim-ozel-ogretim-kurumu-kursu-yks-nedir-ayt-nedir-tyt-nedir-yds-nedir-1280x800.jpg

Ülkemizde üniversiteye girmek için belli başlı sınavlara girmek gerekiyor. Girilen sınavların isimleri sıklıkla değişmekle birlikte şu anki sistemde var olan 4 kısaltmadan sizler için bahsedebiliriz: YKS, TYT, AYT ve YDT. Gelin bu kavramlara ayrıntılı bakalım...

Binnur Yeter

 

YKS Nedir?

İlk olarak YKS ile başlayalım. YKS’nin açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır ve Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarını kapsar. 

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Sınavı (TYT)’dır. Bu sınav ülkemizde bir üniversiteye girmek için ilk basamaktır. TYT; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi olmak üzere 4 bölümden oluşur. Türkçe Testi 40 sorudan oluşur ve okuduğunu anlama, yorumlama, temel dil bilgisi konularını ve imla kurallarını doğru kullanmayı ölçmeyi amaçlar. Sosyal Bilimler Testi; Tarih (5), Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi/ Felsefe (5) alanlarında öğrencilerin bilgi ve çoğunlukla yorumlama becerilerini ölçmeyi amaçlar ve 40 sorudan oluşur. 

Temel Matematik Testi 40 sorudan oluşup 9. ve 10. Sınıf konularını kapsar. Bu test öğrencilerin temel matematik kavramlarını kullanma, temel matematik işlemlerini günlük hayat problemlerine uygulama becerilerini ölçmeyi amaçlar. Fen Bilimleri Testi; Biyoloji (6), Fizik (7) ve Kimya (7) alanlarında temel konulardaki ilkeleri kullanma becerilerini ölçer. 

Bir ön lisans alanı okumak isteyen ve özel yetenek gerektiren lisans programlarına (Konservatuvar, Güzel Sanatlar Fakültesi…) başvurmak isteyen öğrenciler Temel Yeterlilik Sınavı’ndan en az 180 puan almalıdır (Bu puan 2020 yılında 150 olmuştur). Aynı zamanda bu puanı alan öğrenciler Alan Yeterlilik Sınavı’na girme hakkı elde ederler. 

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) öğrencilerin kendi alanlarındaki bilgilerini ölçmeyi amaçlayan ve TYT’den bir gün sonra yapılan sınavdır. Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)’nda 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru bulunur. Sınav 180 dakikadır. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans programlarına yerleşmek isteyen öğrenciler kendi alanlarındaki puan türünde en az 180 puan almalıdır (Bu puan 2020 yılında 170 olmuştur.)

YKS kapsamındaki son sınav Yabancı Dil Testi (YDT)’dir. Yabancı dil yükseköğretim programlarından birine yerleşmek isteyen öğrenciler bu sınava girmekle yükümlüdür. Bu sınavda öğrenciler Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden birini seçebilmektedirler. Öğrencilerin girmek istedikleri yabancı dil sınav türünü sınav başvuru sürecinde belirtmeleri gerekmektedir. Yabancı Dil Testi (YDT) 80 sorudan oluşup süresi 120 dakikadır.

yksdeki-testler-ve-soru-sayilari-yks-konulari-dersleri

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60