Tarihçi Olmayanlar İçin Tarih Atölyesi

Cts16Tem(Tem 16)21:00Cts20Ağu(Ağu 20)21:00Tarihçi Olmayanlar İçin Tarih Atölyesi🌠Online

Etkinlik Detayları

Tarih, çoğu zaman “akademik” bir uğraş gibi de görünse tarihçinin ortaya koyduğu ürün toplumu ilgilendirir ancak tarihin kapalı networkü, yazılan metnin çapraşık üslubu ve sonu gelmeyen dipnot yumağı, genel okuyucuyu akademisyen ürünü metinden uzaklaştırır. Bunun sonucunda okur genellikle bir şarlatanın elinde oyuncak hâlinde bulur kendini. Bazen hiçbir dayanağı olmayan metinler, bazen tarihsel meseleyi çarpıtan diziler bazense sonu gelmeyen tartışma programları… Her durumda okur kaybedilmiştir. Tarihçi Olmayanlar İçin Tarih Atölyesi işte tam da bu noktada giriyor devreye. Tarihi seviyor ama neyi nasıl okuyacağınızı bilmiyor musunuz? Falanca konuya nereden girerim, karmaşık tarih labirentinde yolumu nasıl bulurum mu diyorsunuz? Ya da “Aslında tarihçi kimdir, ne yapar, benim önüme koyduğu metin gerçekten sorgulanamaz bilimsel sonuçlar mıdır?” diye merak mı ediyorsunuz?

İşte bu atölyede bir tarih metnine nasıl yaklaşmanız gerektiği, tarihin nasıl bir doğası olduğu, merak ettiğiniz bir konuda nasıl araştırma yapacağınız, doğru kitabı nasıl seçeceğiniz gibi konular, tarihsel dinamikler ve güncel literatür göz önüne alınarak sizlere sunulacak.

📍1. Hafta: Tarih Ne Değildir?
Tarih kavramı, yorumlanması, tarihin çağları, modern bilimler arasında tarihin konumu, tarihe yeni yaklaşımlar, tarihçinin metodu, tarihçiye güven.
📍2. Hafta: Eski Çağ Tarihi
Eski Çin, Yunan ve Roma Medeniyetlerinden kesitler.
📍3. Hafta: Orta Çağ Tarihi
Bizans, İslâm, Selçuklu ve Hint Medeniyetlerinden kesitler.
📍4. Hafta: Osmanlı Medeniyeti
Osmanlılar kimlerdi? Osmanlı nasıl bir dinamik üzerine kurulmuştur? Kurumlar nasıl şekillendi, Osmanlılar emperyalist miydi? Osmanlı geriledi mi? İmparatorluk mirası devam ediyor mu?
📍5. Hafta: Modern Çağ’dan Evvel Avrupa
Orta Çağ’da Avrupa nasıldı? Avrupa nasıl günümüzdeki “Avrupa” hâline geldi. Avrupa toplumlarını diğer medeniyetlerden ayıran temel unsur neydi? Nasıl dünyayı bir sömürge hâline soktu?
📍6. Hafta: Çağımızın Vebası: Modernite
Modern Avrupa’nın teşkili, yeni dünya sisteminin oluşumu. Modernizm Nedir? Modern Çağ nasıl oluştu? İklim, tarihi nasıl etkiledi?

🌠Online
🌠Sınırlı kontenjan
🌠Kayıt olmak için mesaj atınız.

Daha Fazla

Tarih

Temmuz 16 (Cumartesi) 21:00 - Ağustos 20 (Cumartesi) 21:00

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60