Film Okuması Atölyesi

Sal31May20:30Film Okuması Atölyesi💫Dursun Ali Tökel

Etkinlik Detayları

Merhaba, Sevgili Dursun Ali Tökel (@dursunalitokel) ile “Film Okuması” Atölyemiz başlıyor 💫

📍Sinema, medya, görseller, sosyal medya bu çağın dilidir; milletler, insanlar bu dille ihya ediliyorlar, bu dille zehirleniyorlar, bu dille toplumlar darbelere sürükleniyor bu dille yeni toplumsal kurumlar, yapılar, ideolojiler kuruluyor; toplumlar bu dille dizayn ediliyorlar.

📍Bugün hiçbir insan medyanın uzanamayacağı kadar uzakta değil, kontrollü kontrolsüz hepimiz onun hedefiyiz, muhatabıyız, nesnesi ve nişan tahtasıyız.

📍Sinema bir hakikati, bir fikri, bir inancı semboller, metaforlar, imgelerle anlatmanın sanatıdır ve bizi uyarır, uyandırır, uyutur, uyuşturur…

📍Sinema bizde maalesef hala bir eğlence sektörü zannedilmeye devam edildiğinden bir türlü gerekli ciddiyetle ele alınmamakta ve ciddiyetsizlik onu getirdiği faciaları da nimetleri de hep göz ardı etmeye sebep olmaktadır.

📍Peki nedir gerçekte sinema, bize ne katar, bizden ne eksiltir? Nedir insanlarda ve toplumlarda sebep olduğu arızalar, vesile olduğu hakikatler?

📍Sinemalı da olmaz, sinemasız da olmazsa eğer, ondan nasıl kurtulalım, ona nasıl yaklaşalım, onu nasıl biz yapalım?

📍Film okumaları, yukarıdan beri bahsettiğimiz sinemanın o büyük yıkıcı veya yapıcı gücüne eşsiz örnekler olan filmler üzerinden bir hakikat inşası sürecine girmek demektir. Bu filmler aslında bize sinemanın ne büyük bir imkân olduğunu göstermektedir. Birey ve toplumun eğitiminde onun eşsiz gücünden yararlanmayanlar, yararlananların oyuncağı olacak demektir. Film okumaları bize insan ve insanlık üzerine büyük hakikatlere dikkat çeken filmlerin bu dikkatlerini paylaşmak imkânı vermekte ve böylece bunları hem birey ve hem de toplum eğitiminde kullanma yollarını açmaktadır. Okunan her film, bir kitap gibi, ilmek ilmek dokunan kendimiz demektir.

📆Atölye tarihi: 31 Mayıs
⏰Atölye Saati : 20.30
🏷️Atölye Ücreti : 90 ₺

Daha Fazla

Tarih

(Salı) 20:30

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60