Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi

Cts17EkiTüm GünPz27AraKültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya AilesiSERGİ

ebuzziya-ailesi-sergisi

Etkinlik Detayları

  • Ömer Faruk Şerifoğlu küratörlüğünde Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen “Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi” isimli serginin açılışı 16 Ekim Cuma akşamı Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

    İSAM Kütüphanesi tarafından araştırmacılara açılan Ziyad Ebüzziya Evrakı’na ait zengin arşiv vesikalarıyla birlikte aile üyelerinden derlenen şahsi koleksiyonları da bir araya getiren sergide mektuplar, fotoğraflar, Ebüzziya matbaasında basılan eserlerin klişeleri (kitap kapakları, kartpostal vs.), kitap kapağı süslemelerinin eskizleri, takvimler ve ailenin soy ağacının yanısıra aile üyelerine ilişkin bilgiler ve bazı kişisel koleksiyonlar da yer almaktadır.

    İSAM Kütüphanesi’nde bulunan aile arşivi, 1871’de Dede Ebüzziya Mehmet Tevfik Bey ile başlayıp ilerleyen yıllarda oğulları Velid ve Talha Ebüzziya, daha sonra da torun Ziyad Ebüzziya ile gelişmiş ve Ziyad Bey’in vefatı sonrasında İSAM Kütüphanesi’ne aktarılmıştır. İki kısma ayrılan arşiv malzemesinde “Ebüzziya Ailesi” kısmı Ebüziyya Tevfik Bey’in, oğulları Velid ve Talha Ebüzziya’nın kişisel ve siyasi yazışmalarının yanında Matbaa-i Ebüzziya’ya ait dokümanlarla birlikte dönemine ve Yeni Osmanlılara dair çok kıymetli evrak ve gazete kupürlerini ihtiva etmektedir. Arşivin ikinci kısmında ise Ziyad Ebüzziya Bey’in kişisel evrakıyla birlikte yayıncılıktan renkli profesyonel hayatını yansıtacak şekilde siyasete, basına ve görev yaptığı kuruluşlara kadar farklı farklı alanlarda dokümanlar bulunmaktadır.

    Sergi, Kazlıçeşme Sanat Merkezi’nde 27 Aralık’a kadar Pazartesi dışındaki günlerde 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.

    ***Tanıtım Sayfasından Alınmıştır.

Daha Fazla

Tarih

Ekim 17 (Cumartesi) - Aralık 27 (Pazar)

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60