BİYOGRAFİ YAZIM ATÖLYESİ

Cts28Eki(Eki 28)10:28Cts23Mar(Mar 23)03:23BİYOGRAFİ YAZIM ATÖLYESİBİYOGRAFİ YAZIM ATÖLYESİ

Etkinlik Detayları

BİYOGRAFİ YAZIM ATÖLYESİ

Süreç

 1. Atölye 15 hafta sürer. Her hafta 3 oturum olarak 3 saatlik sürede gerçekleştirilir.
 2. Planlanan Atölye Takvimi şu şekildedir:
 3. Başlangıç: 28 Ekim 2023
 4. Ara dönem son ders: 30 Aralık 2023
 5. İkinci dönem başlangıç: 24 Şubat 2024
 6. Bitiş: 23 Mart 2024.

 1. Yukarıda ifade edilen tarihler atölye ders dönemini kapsamaktadır. Makale yazım süreci atölyenin bitiminden sonra başlayacaktır.

 1. 15 haftalık atölye tamamlandığında, hocaların uygun gördüğü bir konu hakkında özgün bir makale kaleme alınır.

 1. Çalışmalar yüz yüze gerçekleştirilir. Seminer hakkında bilgilendirmeler emektup yoluyla gerçekleştirilecektir.

 1. Biyografi Yazım Atölyesinde 3 hoca ders verecektir.Hocalar şunlardır: Prof. Abdülhamit Kırmızı, Prof. Selim Karahasanoğlu, Dr. Öğr. Tuğba İsmailoğlu Kacır.

Kayıt, Katılım ve Devamlılık

 

 1. Atölyeye yüksek lisansve doktora öğrencileri katılabilir.
 2. Kontenjan 30 kişiile sınırlıdır. Daha yüksek başvuru gelirse, Biyografi Enstitüsü İcra Kurulu kayıt yaptıran kişiler arasından atölyeye katılacak kişileri seçer. Bu seçimde, başvuru sahiplerinin biyografi çalışmaları geçmişi, atölyeye katılım amacı, derslere devam beyanı, şehir içi veya dışı ikametgâhı gibi hususlar göz önünde bulundurulur.
 3. Biyografi Atölyesi, cumartesi günleri saat 10.00-14.00 arasında İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Katılımcılar atölyeye zamanında katılmalıdır.
 4. Katılımcılardan birinin herhangi bir sebeple çalışmaya katılamaması durumunda özel telafi çalışması yapılmaz. Bu durumda, diğer katılımcılardan, işlenen konuya dair bilgi alarak ya da her çalışma sonunda gönderilen dosyaları inceleyerek bir sonraki çalışmaya hazır katılmalıdır.
 5. Atölyeye devam mecburiyeti vardır. Katılımcı, mazeretli olarak en fazla 3 derse devamsızlık yapabilir.
 6. Katılımcının öğrenim hakkı kayıt yaptırdığı atölye sürecinde geçerlidir. Bu hak başka bir zamana ertelenemez veya başka bir atölyeye aktarılamaz.
 7. Atölye’nin, Biyografi Enstitüsü ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında tanıtım yapılacaktır. Atölyede katılımcılarla paylaşılan konular işlenir.
 8. Ders hocası, seminer konuları dışındaki konularda sunum yapmak ve bilgi vermek zorunda değildir. Hoca, katılımcıların gelişimine göre müfredatta ve çalışma programında kısmen değişiklikler yapabilir.
 9. Çalışmalar, olağanüstü şartlar dışında, hiçbir şekilde ertelenmez.
 10. Çalışmaları, özel durumlar dışında, ismi geçen eğitmen yapar. Özel durumlarda (hastalık, seyahat, mesleki şartlar vb.), geçici bir süre, Biyografi Enstitüsü İcra Kurulunun belirleyeceği hoca çalışma yapar ve müfredatı uygular.
 11. Eğitim koordinatörü, öğrenim sürecini iyileştirmek için geçici ya da kalıcı mekân değişikliği yapabilir.

Katılım Belgesi ve Çıktısı

 1. Katılım belgesi, 15 haftayı tamamlayanlara verilir.
 2. 15 haftanın sonunda yazılan makalelerden uygun olanlar hakem sürecinden sonra bir kitap hâline getirilerek yayımlanabilecektir. Makalelere telif ücreti ödenmeyecektir. Yazı sahibi, makalesini kendisi de yayımlayabilecektir.

Sorumluluklar 

 1. Seminer içeriği telife tabidir ve çalışma sürecinde katılımcıların şahsi hakları korunur. Bu Atölyede çalışmalar görüntü ve ses kaydı alınarak Biyografi Enstitüsü kullanımı uhdesindedir.
 2. Çalışmaların videosu, hocanın çalışma içerikleri ve katılımcıların fotoğrafları Biyografi Enstitüsü ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü sosyal medya hesaplarından ve web sayfasından paylaşılabilir.
 3. Seminerde kullanılan müfredat başka kurumlarda ve çalışmalarda kullanılamaz.
 4. İletişim bilgileri Biyografi Enstitüsü ve katılımcı arasındaki iletişimi sağlamak için kullanılır.
 5. Biyografi Enstitüsü katılımcıya verdiği iletişim bilgileri üzerinden, seminer sürecinde ve seminer sonrasında, bilgilendirme yapabilir.
 6. Katılımcının verdiği kimlik ve iletişim bilgileri üçüncü kişi ya da kurumlarla paylaşılmaz.
 7. Biyografi Enstitüsü, çalışma sürecinde ve çalışma şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 8. Atölye şartları 28 maddeden oluşur. Bu şartları Biyografi Enstitüsü ve katılımcı arasındaki ilişkiyi belirler. Katılımcı kayıt formunu doldurarak bu çalışama şartların tamamını okuduğunu, içindeki maddeleri kabul ettiğini ve verdiği tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Daha Fazla

Tarih

Ekim 28 (Cumartesi) 10:28 - Mart 23 (Cumartesi) 03:23

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Eğitim & Kariyer & Danışmanlık

Fatih Şube
Fatih Ofis Adres
Kalenderhane Mah.16 Mart Şehitleri Cd. No:7
Fatih/İSTANBUL

Fatih Ofis İletişim
0531 554 47 66
0212 514 25 60